سفارش تبلیغ
صبا ویژن

فوتسال

آشنایی با فوتسال


ابتدا بیایید ببینم فوتسال چیست؟ 

به فوتبال پنج نفره درون سالن فوتسال،گفته میشود.
فوتسال در زمینی مستطیل شکل و به ابعاد زمین هندبال، و بیشتر در محل‌های سرپوشیده و گه گاهی در محل های باز و بدون دیوار و حصار انجام می‌گیرد.
نام بین المللی این رشته ورزشی فوتسال است.البته این اسم از لغات اسپانیایی Futbol به معنای فوتبال و (سالا) SALA به معنی درونی یا درون سالن است .

تاریخچه فوتسال

فوتسال در سال 1930 در شهر مونته ویدو در کشور اروگوئه پی ریزی شد.پی ریز و بنیان گذار فوتسال آقای خوان کارلوس سریانی بود،که فوتبال پنج نفره را برای مسابقات جوانان اروگوئه برگزار کرد.
فوتسال به سرعت در آمریکای جنوبی علل خصوص در کشور برزیل محبوب شد.لازم است که بگیم بسیاری از بازیکنان بزرگ فوتبال برزیل از رشته فوتسال شروع کردند و فوتسال کمک بزرگی به بزرگترین صنعت برزیل یعنی فوتبال کرد.بازیکنانی از قبیل پله ،رونالدینهو،زیکو،نیمار از فوتسال به فوتبال رفتند. البته پر افتخارترین تیم تاریخ فوتسال برزیل است. از بزرگترین بازیکنان فوتسال هم میتوان به فالکائو ،ریکاردینهو،فرائو، تیاگو‌ و وحید شمسایی این رشته اشاره کرد.

تاریخچه مسابقات فوتسال

اولین مسابقات فوتسال در آمریکای جنوبی و در سال 1965 برگزار شد و پاراگوئه قهرمان شد. 
بعد از آن شش دوره مسابقات دیگر تا سال 1979برگزار شد و برزیل قهرمان هر شش دوره شد و اینگونه سلطه خود را در رشته فوتسال آغاز کرد.

در سال 1989فیفا تصمیم گرفت که فوتسال را تحت پوشش خود قرار بدهد.
اولین جام جهانی در همان سال در کشور هلند واقع در اروپا برگزار شد.
سپس جام جهانی فوتسال در سال 1992در کشور هنگ کنگ ،1996در کشور اسپانیا،2000در گواتمالا،2004در تایوان،2008در برزیل،2012در تایلند ،2016در کلمبیا برگزار شد.

فوتسال در ایران

تیم ملی فوتسال ایران هم از سال 1992میلادی در سری مسابقات فوتسال حضور داشته است.در اولین دوره حضور در این مسابقات تیم ملی ایران توانست تا مرحله نیم نهایی برود و در جمع چهار تیم نهایی باشد و در آخر سر چهارم شد.
هچنین در جام جهانی کوچک در سال 2007 برگزار میشد فینالیست مسابقات شد. 
تیم ملی ایران در آخرین دوره مسابقات فوتسال در سال 2016که در کلمبیا برگزار میشد توانست برزیل پرافتخارترین تیم تاریخ فوتسال را حذف کند و با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل تیم ملی پرتغال به مقام سوم این جام دست یابد.
البته باید به افتخار آفرینی ایرانی ها در مسابقات آسیایی اشاره کنیم و ایران پرافتخارترین تیم ملی فوتسال تاریخ آسیا دانست.
از بازیکنان بزرگ ایرانی میتوان به وحید شمسایی، حسین طیبی،محمد رضا کشاورز و ...اشاره کرد.

شایان ذکر است که بگیم تیم ملی ایران در آخرین رده بندی که در فوریه سال 2019انجام شد،در رنکینگ جهانی سوم جهان بود و رتبه اول و دوم به ترتیب برزیل و اسپانیا بودند.

قوانین فوتسال


1- اندازه زمین بازی:
طول = حداقل 25 متر و حداکثر 42 متر. عرض = حداقل 15 متر و حداکثر 25 متر. 
در مسابقات بین‌المللی برابر است با : 
طول = حداقل 38 متر و حداکثر 42 متر.
عرض = حداقل 18 متر و حداکثر 25 متر

2- وزن توپ 390 الی 430 گرم (توپ نمره 4)

3- تعداد بازیکنان بازی در زمین 5 نفر یکی از آنها دروازبان با رنگ لباسی دیگر 
و حداکثر بازیکن ذخیره 9 نفرمی باشد.

4- استفاده از کفش مخصوص برای بازیکن اجباری است.

5- برای اداره بازی یک داور اصلی یا سر داور تعیین می‌گردد و تمامی تصمیم های نهایی برعهده اوست و در صورت عدم حضور وقت نگه دار باید این مسوولیت را هم بپذیرد.

6- کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می‌کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می‌افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید.

7- مدت بازی دو تایم 20 دقیقه‌ای و زمان بین دو نیمه استراحت 15 دقیقه‌ای می‌باشد 
هر تیم می‌تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند اما در بازی‌های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد.

 

8-برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می‌باشد که توسط حریف زده می‌شود.

9- روش به دست آمدن گل تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده باشد.

10- ضربه آزاد؛ دو نوع دسته ضربه آزاد داریم مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می‌باشد. در ضربه آزاد مستقیم می‌توان مستقیماً به حریف گل زد.

11- خطاهای جمع شده در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به 5 رسیده باشد خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم از نقطه انجام خطا ضربه زده می‌شود.

12- ضربه اوت؛

12- ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ باید از محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود. 
زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی باشد بازیکنان تیم مقابل حداقل 3 متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد . ضربه اوت یک نوع ضربه آزاد غیرمستقیم است.

13- بازیکن دروازه‌بان اجازه ندارد توپ را بیشتر از چهار ثانیه در اختیار داشته باشد
در غیر این صورت خطا گرفته می‌شود.
این قانون برای بازیکنان معمولی به صورت یک دقیقه است.

 

پیکوبای ارائه دهنده برترین محصولات ورزشی ایران 


منبع : پیکوبای